Bir Akvaryum Güncesi

  • 11/06/2017 17:49:59

Açıklamalar:

Ölçüler: 80*28*44

Canlı Türleri: Japon balığı (carassius auratus) (1 ranchu, 2 black moor teleskop, 3 common gold fish)
cüce vatoz (Ancistrus dolichopterus) (2 adet)

Bitki Türleri: Anubias Barteri var. Barteri (3 kök)

Tankın Yaşı: 01/05/2017 (ikinci kurulum)

Filtrasyon ve Işıklandırma: Sunsun Hv603b dış filtre;
Roxin 30cm, 6w. pembe dalgıç floresan,
140 cm 12v. 36 w. 3 pin şerit led.
Tasarım ve Dekorasyon: Arka fon;
5 kg. silis kum ve 2 kg. midye kırığı karışık kum;
Hindistan cevizi kabuğu


Merhabalar, mayıs ayı içinde "Kafamda Sorular" adında bir konu açmıştım. Oradaki önerileri göz önüne alarak biraz da cahil cesaretiyle yenilikler yaptım akvaryumumda.

Cahil cesareti diyorum çünkü canlı yükümü artırdım, haliyle iş yüküm biraz arttı. Kesinlikle yorulmuyorum aksine bir zevk benim için.

Bunun dışında üç kök de Anubias aldım. İlk başlarda kararsız kaldım; yapabilir miyim, benim gibi bir acemiyi aşar mı diye ama Melih (@izmirmelih) kardeşim sağ olsun fikrimi değiştirmeme yardımcı oldu. Anubiasları biraz araştırınca almaya karar verdim. Yaklaşık bir haftadır yeni balıklarım, bitkilerim mutlu mesut devam ediyoruz.

Üç günde bir dip çekimiyle birlikte 20-22 litre civarı su değişimi gerçekleştiriyorum. Anubiaslar az ışık istedikleri için şerit ledi sadece 2 saat açık bırakıyorum, gecenin geri kalanında 30 cm dalgıç floresan işimi görüyor. Tabii dalgıç floresan da akvaryum kapağındaki ışık bölümünde yer alıyor. Şerit ledler zarar vermesin diye alt kısmı cam ile örttüm.

Yem olarak da Sera Goldy spiriluna ve AHM spiriluna pond yem kullanıyorum. Ayrıca cüce vatozlarım için Sera Wells Chips ve dip yemi kullanıyorum ancak her ikisi de bitmek üzere. Tabii bunun en önemli sebebi benim büyük canavarlar; ne bulurlarsa silip süpürüyorlar. Bunun yerine ev yapımı yem tarifi gördüm vatozları araştırırken Kedibalıkları forumunda (https://www.akvaryum.com/forum/vatozlar_icin_ev_yapimi_yem_tarifim_k804503.asp). Bunu yapmayı planlıyorum.

Öneri ve eleştirileriniz benim için değerlidir. Şimdiden teşekkür ederim.

Video:

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=FHe5lQV1yOg&t=12s[/VID]
YORUM YAZ
Profil resmi
IzmirMelih - 23:49
Görüntü gayet hoş ve müzikte oldukça romantik olmuş Erdem hocam [^_^]
Keyifle ilgilenin. [:)]
Profil resmi
Emyy - 23:59
Loş ortam, romantik müzik :))
Sağlıkla besleyin, formları yerinde [:nazar:] Sadece ranchunun kuyruğunda bir sönüklük farkettim. Erime veya kısılma yoktur umarım?
Profil resmi
Brk78 - 13:45
Güzel olmuş keyifli hobiler.

Akvaryumlarım